Pnevmatski sistemi seuničujejo zaradi “slabega zraka”

Pri pnevmatskih sistemih je redno vzdrževanje vseh komponent ključnega pomena za zagotavljanje delovanja sistema. Če za njih ne skrbimo pravilno, se bodo zagotovo zgodile pogoste poškodbe in okvare, kar se sčasoma spremeni v draga popravila in zamenjavo opreme. To bo posledično skrajšalo življenjsko dobo opreme in povzročilo dodatne stroške. Pnevmatski sistemi torej zahtevajo redno vzdrževanje. Slednje vam bo omogočilo, da najdete poškodovane ali nedelujoče dele sistema, zaradi česar boste lahko pravočasno ukrepali. V nadaljevanju lahko preberete, na kaj moramo biti še posebej pozorni.

Vzdrževanje

Slaba kakovost zraka lahko skrajša življenjsko dobo sistema

Kakovost zraka v zaprtih prostorih in na prostem lahko vpliva na jeklenko pnevmatskega sistema. Pri jeklenkah, ki so izpostavljene tovarniškim strupenim plinom, prahu in ozonu, se lahko zaradi trenja ali korozije skrajša življenjska doba tesnil. Sol je lahko zelo jedka za batnico ter glavo in telo valja. Jeklenke, ki delujejo na prostem, so izpostavljene dežju, soncu, vetru, prahu, na nekaterih območjih pa tudi snegu in zmrzovanju. Poleg tega nekatere zunanje aplikacije izpostavijo jeklenko škodljivim snovem. Jeklenke, ki se recimo uporabljajo na cestnih strojih z vlažnim betonskim prahom ali katranastimi snovmi, zahtevajo dodatno zaščito. Za jeklenke v opremi kmetijskih strojev so običajno potrebni posebni zaključki in/ali materiali, saj so prah, gnojila in živalski odpadki izjemno jedki za številne kovine.

Zrak, ki ga kompresor črpa iz lokalnega okolja, vsebuje vlago in ostanke, ki bodo, če se odložijo v ceveh, vplivali na učinkovitost pnevmatskega sistema. Vlaga lahko povzroči korozijo v kritičnih komponentah, medtem ko lahko kopičenje umazanije zmanjša pretok zraka skozi cevi.

Da bi podaljšali življenjsko dobo orodij na pnevmatski pogon, je potrebno odpraviti vir težave: zrak. V stisnjenem zraku, ki poganja vaše stroje, so tri ključne sestavine, ki lahko povzročijo neučinkovito delovanje pnevmatskega sistema in poškodujejo stroj:

1. Onesnaženje vode:

Ko se vroč zrak iz kompresorja ohladi, pride do kondenzacije. Tako pride voda v zračni sistem.

2. Kontaminacija z umazanijo/trdnimi snovmi:

Ko se zrak vsesa ali vstopi v kompresor, lahko prideta tudi umazanija in prah. To lahko povzroči prezgodnjo obrabo tesnil in zamašene dušilce zvoka.

3. Kontaminacija z oljem:

Prekomerna poraba olja v kompresorju, znana tudi kot prenos olja, lahko prispeva tudi k onesnaženju sistema. Ne samo, da je zaradi tega možna škoda na vaših strojih, ampak lahko povzroči tudi drago porabo olja.

Kako lahko izboljšamo učinkovitost pnevmatskega sistema?

Sprejemanje proaktivnih ukrepov za ohranjanje čistega in suhega pnevmatskega sistema je bistvenega pomena za zagotovitev njegovega delovanja z največjo učinkovitostjo. Če želimo podaljšati življenjsko dobo pnevmatskega sistema, je potrebno upoštevati nekaj splošnih smernic:

Pravilno vzdrževanje:

Pnevmatski sistemi zahtevajo redno pregledovanje in vzdrževanje. To vključuje preverjanje puščanja, čiščenje ali zamenjavo filtrov, mazanje gibljivih delov, zagotavljanje ustreznih ravni tlaka in določanje temperature delovnega okolja.

Ustrezna filtracija:

Namestite ustrezne filtrirne sisteme za odstranjevanje onesnaževalcev iz stisnjenega zraka. Prah, vlaga in smeti lahko poškodujejo komponente sistema, zato je pomembno, da imate nameščeno učinkovito filtracijo.

Kakovostne komponente:

Investirajte v visokokakovostne pnevmatske komponente, ki so zasnovane za vzdržljivost in zanesljivost. Uporaba slabših ali neusklajenih komponent lahko povzroči prezgodnjo obrabo in okvaro.

Pravilna namestitev:

Pnevmatski sistemi morajo biti pravilno nameščeni v skladu s smernicami proizvajalca. Nepravilna namestitev lahko povzroči obremenitev komponent in sčasoma povzroči težave.

Redni pregledi:

Izvedite rutinske preglede, da ugotovite morebitne znake obrabe ali morebitne težave. Zgodnje odkrivanje težav lahko prepreči nadaljnjo škodo in draga popravila.

Usposabljanje in izobraževanje:

Zagotovite, da je osebje, ki upravlja ali vzdržuje pnevmatski sistem, ustrezno usposobljeno in poučeno o njegovih postopkih delovanja in vzdrževanja. To bo pomagalo preprečiti napačno uporabo ali nepravilno ravnanje, ki bi lahko povzročilo poškodbe sistema.

Z upoštevanjem teh smernic in pravilnega vzdrževanja lahko pomagate podaljšati življenjsko dobo vašega pnevmatskega sistema in zmanjšate tveganje nepričakovanih okvar. Čeprav so pnevmatski sistemi manj dovzetni za težave, potrebujejo vsakodnevno vzdrževanje. Če pride do večje okvare, mora oseba, odgovorna za vzdrževanje, poiskati napako in poskušati razumeti naravo težave.

Čist stisnjen zrak vam prihrani denar!

Kadar se stisnjen zrak uporablja kot energetski pripomoček, ima za posledico prihranek energije, nizke obratovalne stroške in manjši ogljični odtis. Posledica je lahko tudi prihranek pri vzdrževanju in seveda čist zrak. Ob pravilni uporabi in pravilnem vzdrževanju lahko izboljšanje učinkovitosti stisnjenega zraka zmanjša porabo električne energije do 50 %, kar je pomemben prihranek za proizvodna podjetja!