Vakuumska tehnika definicija in uporaba

Vakuumsko-pakiranje

Vakuum

Definicija besede vakuum je brezzračni prostor. Dejansko to pomeni, da v njem ni niti najmanjših delcev kot so molekule, atomi in podatomi, ki s svojim obstojem ustvarjajo tlak v prostoru. Popolnega vakuuma v naši atmosferi ni mogoče ustvariti, zato kot vakuum definiramo že prostor, kjer se tlak močno zmanjšanj. Osnove vakuumske tehnike so začeli raziskovati že v antiki, zaradi svoje uporabnosti pa so resnejši napredek na tem področju stvarili v 17. stoletju s pomočjo živega srebra v napol zaprti cevki.

Uporaba vakuuma

  • Vakuumska tehnika v gospodinjstvu. Vakuum se uporablja za shranjevanje živil in oblek. Pri shranjevanju z vakuumom hrani podaljšamo obstojnost, saj vlaga in kisik, ki sta ena od glavnih uničevalcev oz. ustvarjata odlične pogoje za nastanek bakterij in plesni, nimata dostopa do živil. S pomočjo vakuuma preprečimo tudi oksidacijo in ohranimo arome v določenem živilu, ob enem pa preprečimo da se arome različnih živil med seboj pomešajo, preprečimo vstop moljem ter tudi prihranimo prostor, saj zaradi izsesanega zraka živila potrebujejo manj prostora za shranjevanje. V gospodinjstvu se poleg hrane v vakuum pogosto shranjuje tudi obleke. Glavni razlog za tako shranjevanje je prihranek na prostoru. S pomočjo vakuuma tako shranjujemo oblačila, kot so smučarske bunde in zimske jakne, odeje in vzglavniki in vsa podobna oblačila ki se uporabljajo le občasno a zavzamejo veliko prostora. Vakuumsko zapakirana oblačila zavzamejo izredno malo prostora, ob enem pa ostanejo sveža in se ne naužijejo morebitnega zatohlega vonja omar v večmesečni neuporabi.
  • Vakuumska tehnika v industriji. V industriji se posebej pogosto uporabljajo vakuumske črpalke ali vakuumska prijemala/vakuumske dvižne komponente. Vakuumske črpalke so lahko suhotekoče lamelne, ki ne potrebujejo olja, ali oljne. Pri suhotekočih vakuumskih črpalkah je značilno, da se navadno dosega slabše vleke oz. potiske iz črpalke, a je uporaba čista in potrebuje manj vzdrževanja, kar pride prav v bolj občutljivih industrijah kot sta  farmacevtska in lesna industrija. Vakuumska prijemala so zelo uporabna in enostavna prijemala. Uporabljajo se v vsakodnevnem življenju (senčniki za v avto, stojala v kopalnicah, kuhinji…), kot tudi v resnejših industrijah. S pomočjo vakuma namreč na zelo enostaven način ustvarimo dobre pogoje za primež večjih objektov, poskrbeti je potrebno je le da je površina, kjer se uporabi vakuum za dviganje oz. prijemanje, dovolj čista in gladka, saj samo tako lahko zagotovimo tesnjenje med vakuumskim priseskom in objektom. Vakuum se tako uporablja pri dvigovanju različnih kovin (avtomobili), stekla, keramike, plastike…